Brand
Carrier®Carrier
SKU
In stock
HERE IS WHAT YOU GET:
4.0 Ton Comfort™ 15 SEER2 AC 26SCA548 CVAVA4821XMA 58SC0B090M21--16 |UP/Down Flow-Position|21" W
Save an additional10%, use coupon code save10!
Free Shipping in the Continental US!
26SCA5 1 Stage AC R454B
Features / Benefits
Efficiency
Microtube technology refrigeration system
Indoor air quality accessories available
Comfort
System supports programmable or standard thermostat controls
Sound
Sound levels as low as 70 dBA
Reliability
Non-ozone depleting and low global warming potential Puron Advance™ refrigerant
Scroll compressor
Internal pressure relief valve
Internal thermal overload
Loss of charge switch
Filter drier
Balanced refrigeration system for maximum reliability
Durability
WeatherArmor™ Ultra Protection Package:
Solid, durable sheet metal construction
Dense wire coil guard
Applications
Low ambient cooling (down to 0°F/-17.8°C) with approved low ambient accessory kits
Limited Warranty
See warranty certificate for complete details and restrictions.
Prop 65
CVAVA Up/Downflow R454B VCoils
DESIGN FEATURES
Refrigerant leak detection dissipation system for added safety.
Meets or exceeds burst pressure of 2100 psi, which is at least three times the maximum operating pressure it would see in actual cooling or heating application.
WARRANTY
Default 5-year parts limited warranty:
58SC0B 80% 1 Stage Comfort Gas furnace
PERFORMANCE
Single Stage gas valve
Multi 18-Speed, Constant Torque (MCT) ECM blower motor
QuieTech™ noise reduction system
Microprocessor based control center
Adjustable heating air temperature rise
Adjustable cooling airflow
Enhanced diagnostics with easy to read 3 digit display for faults and status
Stores fault codes during power outages
Power Heat™ Igniter
Draft safeguard switch designed to ensure proper furnace venting
Inner door for tighter sealing
INSTALLATION FLEXIBILITY
4-way Multipoise furnace, 13 vent applications
On-board NFC antenna makes setup a tap away when using the Carrier service technician app
HYBRID HEAT® Dual Fuel System compatible
All models are chimney friendly when used with accessory vent kit
Select sizes approved for twinning, refer to accessory kit listing
APPLICATIONS
Compact design - only 33-1/3 in. (847 mm) tall
Propane convertible with gas conversion accessory
Convenient Air Purifier and Humidifier connections
CERTIFICATION
Cabinet air leakage less than 2.0% at 1.0 in. w.c. and cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 in. w.c. when tested in accordance with ASHRAE standard 193
Residential installations eligible for consumer financing through the Retail Credit Program
Prop 65
Warning: this product contains a chemical kno
More Information
Brand/ Manufacturer Carrier®
Model # 26SCA548 CVAVA4821XMA 58SC0B090M21--16
System Type Cooling with Gas Heat
Product Series Comfort™ 15 1Stg R454B
Tons 4
BTU 46000 Cooling at 95F
Nominal SEER 15 SEER
System SEER 14 SEER
Rated SEER 14.5
Rated EER 11.5
HSPF Rating NA
Refrigerant R-454B
Install Position R454B UpFlow-Pos/CVAV
AFUE % 80%